כתבות

קורות חיים

מאת:

קורות חיים משרד אדריכלים בתל אביב - נופר דוד אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ.
>

תכנון בית ספר – נקודת המבט של הארכיטקט

מאת: דוד נופר

בתהליך התכנון יש חדירה לטריטוריה סובייקטיבית, בעיקרה כאדריכל: יוצר, מקבל הנחיות כלשהן ואז פועל. חלק אחד פועל "כאוטומט", קיימות הנחיות מובנות ותקנים ברורים.האדריכל מבצע תרגום של מוצרים ושל מצבים לשפה אדריכלית, מהכתב לשרטוט בתרגום סובייקטיבי. חלק אחר – יצירתי. כאן הארכיטקט בא לאפיין, לזהות לחבר ולעבוד עם חמשת החושים או חלקם ולא על פי קטלוג. אני נמצא במרחב הזה: חלקו קטלוגי וחלקו יצירתי. לפי דעתי החלק המעניין ביותר הוא בקטע הסובייקטיבי של האדריכל "הטוב" "המוכשר", זה הנותן ערך מוסף גבוה יותר. זה גם מה שעושה את ההבדל בין עבודה רגילה פונקציונלית לעבודה יצירתית ....
>

לפרוץ את גבולות השטח

מאת: שירה רז משולם

>

אבן באדריכלות המחר

מאת: דוד נופר

הרצאה במסגרת יום עיון בנושא: חיפויי חוץ קשיחים מאבן
>

אדריכלות כפועל יוצא

מאת: דוד נופר

אדריכלות מבני ציבור כמשל.
>

הרצאה ביום עיון בנושא בטיחות במוסדות חינוך

מאת: דוד נופר

הרצאה ביום עיון בנושא בטיחות במוסדות חינוך א. משרד מעסיק עובדים. העובדים אינם בעלי נסיון מעשי וודאי לא נסיון משפטי להפעיל שיקול-דעת שהוא מנת חלקו של בעל המשרד. הנדסאים, אדריכלים ואנשי צוות.
>

אדריכלות דמיונית ווירטואלית בהולנד וביפן

מאת: דוד נופר

אפשר להתייחס להסטוריה של הארכיטקטורה ההולנדית בדרכים שונות. לדוגמא, על בסיס התפתחות צורות הדיור (מצריפים למגדלי מגורים), או טכנולוגיית הבניה (מבתי עץ לקופסאות זכוכית). אחת מהדרכים המקובלות לסכם הסטוריה היא דרך הזרמים/האופנות.
>

הטמעת חזון אדריכלי ופדגוגי בתכנון מוסדות חינוך בארץ ובעולם

מאת: דוד נופר

הדור שלנו, ברגעים ובפרפורים האחרונים לפני האדריכלות הוירטואלית – מתחיל בהתנסות בשימוש באדריכלות של משמעות, היינו שימוש במשמעויות ובתכנים שאותם קשה להביע באמצעים המקובלים.
>

הרצאה בנושא בחירה חופשית

מאת: דוד נופר

המושג של בחירה מתקיים בכל מסכת החיים. החל מאברהם אבינו והנסיונות. הבחירה באמצעות החושים ולא רק באמצעים רציונליים היא מתקיימת. אנו נוטים לשייכה בעיקר לתחומי האמנות והקולנוע, ואז שיפוט רציונלי (מאוחר יותר) שכלתני.
>

מעטה צורני לשפה אדיכלית במבני ציבור

מאת: דוד נופר

הדור שלנו, ברגעים ובפרפורים האחרונים לפני האדריכלות הוירטואלית – מתחיל בהתנסות בשימוש באדריכלות של משמעות, היינו שימוש במשמעויות ובתכנים אותם קשה להביע באמצעים המקובלים.
>

בבואה אדריכלית שיג אמנותי: מוזיאון אגם כמשל

מאת: דוד נופר

מבנה המוזיאון מלווה את המוטיבים הקשורים ביצירותיו של יעקב אגם. יצירתו של יעקב אגם מציגה את עקרון המציאות כהתהוות מתמדת , והמבקר במוזיאון אמור להשתתף בחווית ההתחדשות והיצירה המתמשכת. הביקור במוזיאון מבוסס על תנועה . התנועה בתוך המבנה נעשית במסלולים מוכתבים, בין החללים, בתוכם, לאורך רמפות ובתוך אולמי התצוגה.
>

התהוות מקומית באדריכלות

מאת: דוד נופר

ועידת העסקים זהו מונח עסקי, הבא לשלב אינטרסים עם דמויות, להחליף, להמיר, להשפיע, לקחת ולתת. מושב האדריכלים הוא טרמפיסט. הוא מנסה להשפיע במרוכז, מעשה יומיומי שלנו מול המזמינים המזדמנים. גם לנו יש אינטרס מקצועי משותף, ברור ועקבי. ההסברה המקצועית שלנו לא נחה לרגע.
>

הרצאה בכנס אדריכלים – "קליל"

מאת: דוד נופר

הכותרת האירונית "לכתוב במים" היא, כמו קורביזיה, יותר אמן מארכיטקט, בהקדמה לספרו "עידון והשתרגות" משמשים פלטפורמה למסעו. אדריכלות קשורה למקום בשונה ממוסיקה, ציור, פסל, צילום, ספרות. הקונסטרוקציה (לא הניידת) משתרגת עם המקום.
>

חושים

מאת: דוד נופר

אוסטריה, לנגנלואיס, לואיסיום: מלון מרכז מבקרים ויקב, אדריכל סטיבן הול. בלנגלואיס בנה הול מרכז מבקרים על בסיס יקב עתיק. המבנה עומד בודד כ"ייבשת אבודה" המרוחקת קמעה מקומפלקס של אזור התיירות הסמוך.
>

בית הספר – חשיבותה של הקליפה, ההקשר והמשמעות

מאת: דוד נופר

בתקופה בה ניזון העולם הפדגוגי מגישות חינוכיות חדשניות, מקבילה להן דרך בתחום האדריכלי. העיצוב הארכיטקטוני של בית הספר מושפע מהרוחות המנשבות ב"חללה של האדריכלות", המשמעויות, ההקשרים, המושגים, הסמלים והצורות.
>

מבני ציבור – "הווה של פתרון ושל חלום"

מאת: דוד נופר

עברה של אדריכלות מבני הציבור רווי עונג. הוקדשו לה מירב המאמצים, האמצעים ועיקר תשומת הלב. הפירמידות, הבזיליקה, הקתדרלה, היכל התרבות, הספריה, המוזיאון, ורבים אחרים היוו את העוגנים הדתיים, חברתיים ותרבותיים.
>

מבנה ציבור – צל כלכלי

מאת: דוד נופר

עברה של אדריכלות מבני הציבור רווי עונג. הוקדשו לה מירב המאמצים, האמצעים ועיקר תשומת הלב. הפירמידות, הבזיליקה, הקתדרלה, היכל התרבות, הספריה, המוזיאון, ורבים אחרים היוו את העוגנים הדתיים, חברתיים ותרבותיים. אלו יצרו את הככרות שבסמוך, את המתוה העירוני, השדרות אליהן הובילו ואת המירקם הבנוי.
>

גובהו של מקום – עומקו של בנין

מאת: דוד נופר

ערכה של הרגישות הרבה אליה נקלענו ע"י המעורבים והמתערבים השונים, לא פחות מנשוא הדיון. תרומה נדירה, גיל המבנה וצוות אדריכלים מעולה. הצורך בשיקומו של המבנה קיים משכבר. החשש לגעת. כבודו של המבנה נרמס זה שנים רק מהיסוסים וחששות של גישה.
>

כאשר המגבלות הופכות להשראה - ראיון עם דוד נופר

מאת: שירה רייז משולם

השולחן במשרד של האדריכל דוד נופר שתכנן את מרכז רון ורדי ועוד מבני ציבור רבים בארץ, נראה בדיוק כפי שדמיינתי לעצמי ששולחן של אדריכלים צריך להיראות - גיליונות על גבי גיליונות של שרטוטים ידניים, כן ממש כמו פעם, היו מפוזרים על השולחן - ולפי דעתי אין מראה יפה יותר מזה למשרדו של אדריכל.
>

אדריכלות-זה של פתרון ושל חלום

מאת: אדריכל דוד נופר

עברה של אדריכלות רווי עונג. הוקדשו לה מירב המאמצים, האמצעים ועיקר תשומת הלב. הפירמידות, הבזיליקה, הקתדרלה, היכל התרבות, הספרייה, המוזיאון, ורבים אחרים היוו את העוגנים הדתיים, חברתיים ותרבותיים. אלו יצרו את הכיכרות שבסמוך, את המתווה העירוני, השדרות אליהן הובילו ואת המרקם הבנוי.
>

שקיפות עמימות ופורוזיביות

מאת: דוד נופר

אני חושב משמע אני קיים.דה-קארט אני רואה. מה אני רואה? מה אני אמור לראות? מה יכול הייתי לראות? ראיתי. מה ראיתי? מה ראיתי מכל מה שהסתכלתי ומה נשאר מכל מה שראיתי? אני אדריכל. מה אמור אני להראות? מה יישאר מכל מה שאראה? ועוד, ועוד... הנראה והבלתי נראה הופיעו במקרא, בפרשנויותיו, באמנות, באדריכלות, בפילוסופיה ובתחומים רבים נוספים. מושג השקיפות עבר גלגולים רבים. אדריכלות שקופה היא מושג טעון, מזמין ומרמז. המושג מייצר ציפיות למראות נוספים, מעבר או בתוך. ננסה במהלך הכנס לבחון ולהרחיב את הפרשנויות והמשמעויות הנובעות ממנו. המילה 'השקפה' היא דו משמעית: הסתכלות אך גם ומעל לכל - ראייה ותפיסת עולם.
>

תכנון עם נשמה – גישות בעולם

מאת: דוד נופר

סוגיית הקובייה המופשטת ו-"הקופסתית" מעסיקה כיום רבים וטובים מאדריכלי התקופה. הללו מנסים להבין את מבנה הקובייה המופשטת וכל-אחד בדרכו הייחודית מחפש דרך להגיע לשילוב יחדיו של אלמנטים ופונקציות באופן הרמוני. נראה כי למרות מגוון התוצאות העיקרון החשוב נשמר: הקובייה מתפקדת כמעטפת מימברנית המעשירה ושומרת על החיים שבתוכה.
>

מקורות תכנון המוזיאון ליהדות בברלין

מאת: דוד נופר

ורות תכנון המוזיאון ליהדות ברלין \ דניאל ליבסקינד כאמור, סיפור האגף החדש, עלותו היקרה ואישורו ב-1991 למרות הבעיות הכלכליות של ברלין המאוחדת התעלה מעבר למבנה ציבורי מוניציפלי. היה רצון להקים גלעד מונומנטלי בנוסף להשגת משמעויות מוזיאוניות, אמנותיות, תיעודיות והיסטוריות. מטען כבד של השואה רבץ על הבניין מתחילתו ועד היום כרקע וכסב-טקסט, מלווה ברגשות אשם גרמניים. ובעצם נוצר מוזיאון המחבר בין עבר לעתיד ומלווה הן את היסטוריית יהודי גרמניה והן את היסטוריית העיר. כלומר, כמעין מוזיאון בתוך מוזיאון, מתקרב האגף של ליבסקינד לבניין הבארוקי של מוזיאון ברלין, משיק לו תכנית ומבנית אך בה בעת יוצר קונטרסט מובלט וייחודי.
>

בבואה ומובאה-בבואה של מקום ושל זיכרון

מאת: דוד נופר

א. רקע. בבואה במדיה, בספרות ובארכיטקטורה. אדריכלות שקופה, משתקפת בעלת השקפה – שלוש מילים שונות במשמעותן ומתחברות בהרכב אחד – נשוא דיוננו. כל אחד ממושגים אלו מייצר צפיות לנראה ולבלתי נראה, מעבר או בתוך. מושגים אלו נשתמשו ונתגלגלו באמנות, בפילוסופיה, באדריכלות, במקרא ועוד.
>

שימוש בחומרי גמר - מתכות

מאת: דוד נופר

"מזה שנים מס' קיימת בכל העולם מגמה אדריכלית ועיצובית של חיפוי מבנים באמצעות מתכות ובאמצעות תלייה אבן יבשה. הדבר מופיע במבני מסחר ותרבות וגם בא לידי ביטוי בפרוייקטי מגורים יוקרתיים. זהו אלמנט פונקציונאלי ודקורטיבי כאחד וניתן לראות אותו באירופה, בארה"ב וביפן ולאחרונה גם נפוץ בישראל.
>